OCZYSZCZENIE PRZEZ POSZCZENIE dla wzmocnienia WELL-BEING, cd.

Kontynuujemy z grupą FITness oraz Wellness pasjonatów kolejny dzień okresu 14-dniowego postu; czyli abstynencji od okreslonych pokarmów oraz składników jedzenia ( nie koniecznie odżywczych).

Jak dokładnie relacja osi jelit-mózgu wpływa na nasze odczucia, emocje oraz postrzeganie ?

Z poprzedniego wpisu BLOGA, na podstawie nauki siostrzanej Jogi; tzw. Ayurvedy, dowiedzieliśmy się o wpływie na człowieka ogólnie tego , co trawimy, w ujęciu bardziej całościowym; holistycznym; czyli na sfery ciała fizycznego, umysłowej, systemu nerwowego i trzewi jelit. Z treści książki “Twój drugi mózg” Emeran Mayera, możemy dodatkowo nauczyć się , że związek współpracy oraz wpływu systemu nerwowego jak też trzewi( mózgu drugiego, metabolicznego) nie tylko jest aktywny w ośrodkach regulatorowych naszego organizmu; w układzie odpornościowym i wydzielniczym, lecz także wiąże się ścisłe z otaczającym nas światem i jego interpretacją.

Mózg reaguje na różnorakie wpływy psychospołeczne, podczas kiedy jelita oraz ich mikrobiom reaguja na zjadane pożywienie oraz częściowo odczucia i emocje , jakie temu towarzyszą, które też przetwarzamy w organach trawiennych niczym składniki odżywcze. Cały ten system jak superkomputer integruje ogromne ilości informacji z wnętrza naszego ciała oraz ze środowiska zewnętrznego, w celu generowania optimum funkcji trawiennych, mózgowych i poznawczych.

Według badań współczesnych neurobiologów Antonio Domasio i Bud Craiga, tzw. pętle zwrotne na osi mózg- ciało, na które skladaja sie komponenty zarówno zmysłowe jak i wykonawcze, maja istotny wpływ na nasze emocje i ich regulacje. Opierając się na uzyskanych wynikach neurobiologa Craiga Bud, wywnioskowano, iż każda emocja ma dwa ściśle powiązane składniki: ZMYSŁOWY( w tym doznania jelit) oraz OPERACYJNY ( też reakcje jelit). Zatem, zgodnie z teoria Craiga, celem każdej emocji jest doprowadzenie do utrzymania wewnętrznej równowagi w całym organizmie. Na podstawie teorii emocji mikrobioty jelitowej, wykształcanie się emocji i reakcji jelitowych wymaga ciągłego procesu nauki, w którym trenujemy i dostrajamy swój system MÓZG-JELITA-MIKROBIOM.

Życie nas doświadcza pozytywnymi i poniekąd negatywnymi emocjami. Nasze emocje mogą szkodzić ciału, np gniew osłabia wątrobę, smutek osłabia nasze płuca, zmartwienie osłabia żołądek, stres osłabia serce, mózg, szara materie, strach osłabia nerki. W ujęciu holistycznym, gdzie każdy system ma wpływ na każdy inny w człowieka organizmie, wskazane jest wywnioskować, iż nie ma złych emocji; jedynie nadmiar konkretnej, ciężkiej emocji przez zbyt długi czas może powodować bardziej poważne zaburzenia psycho-somatyczne. Ponieważ mikrobiota jelitowa w olbrzymim stopniu determinuje to, jak odczuwamy emocje, wszystko co modyfikuje jej aktywność metaboliczną- w tym stres, dieta, antybiotyki- może z zasady modulować rozwój i reaktywność obwodów wytwarzających emocje.

Na przykładzie stresu wiemy z doświadczenia, że może on nieść ze sobą pozytywne jak i negatywne skutki. Stres ostry ( acute) podnosi nasza sprawność w realizacji trudnych zadań, np. podczas egzaminu, wypowiedzi czy ważnego spotkania. Służy on również zdrowiu jelit, wzmacniając ich mechanizmy obrony przed infekcją. Stres przewlekły lub nawracający ma mniejszy wpływ na nasze reakcje i interakcje ze światem zewnętrznym, ale może być przyczyną bólu chronicznego, a co za tym idzie; dolegliwości, przypadłości bądź po dłuższym czasie poważniejszych chorób.

Wnioskujemy, iż aktywność jelit oraz zdrowotność mikrobiomu ma relewantny wpływ na rodzaj, intensywność oraz czas trwania naszych odczuć emocjonalnych. Dlatego też oczyszczanie jelit z toksyn, złogów, oraz kwasowości pomaga zrównoważyć poczucie harmonii, balansu i równowagi organizmu. Zatem zachęcam gorąco do wdrożenia nowego zwyczaju regularnego postu, nawet krótkiego; 1-2 dniowego dla optymalnych korzyści zdrowia i well-being.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.